איטום תפרי התפשטות

כמעט ואין היום בניינים שלא נבנו עם תפרי התפשטות מובנים. המרווח בין הבניינים, שמכונה גם 'תפר', נועד על מנת למנוע מלחצים חזקים לפעול על בסיס הבניין, להפריד בין חלקי הבניין השונים ולאפשר לחומרי הבנייה השונים להתנועע בחופשיות. השימוש בתפר אולי נשמע לא הגיוני אבל תסמכו עלינו – מדובר בכלי עבודה חשוב שבלעדיו תהליך הבנייה יהיה מורכב הרבה יותר. עם זאת, אי אפשר להישאר עם תפרי ההתפשטות פתוחים לאורך זמן. בשלב מסוים, לרוב כבר בתוך תהליך הבנייה, יש צורך לבצע איטום של תפרי ההתפשטות. 

איטום תפרי התפשטות

אז מהו איטום תפרי התפשטות?

איטום תפרי התפשטות הוא תהליך שבו אוטמים בצורה הרמטית את תפרי ההתפשטות הקיימים בבניין. האיטום נעשה באמצעות חומרי בנייה מיוחדים ששומרים על הגמישות של התפר אך דואגים שהוא לא יתרחב או יתנועע יתר על המידה. איטום תפרי התפשטות הוא תהליך שאמור להחזיק הרבה זמן, ולכן חשוב לבצע אותו בצורה המקצועית והמדויקת ביותר.

תפרי התפשטות יוצרים הפרדה בין החלקים השונים שנמצאים במבנה, על מנת לגרום לקירות לנוע באופן של התכווצות והתפשטות, אשר ימנע עומסים בין החלקים במבנה. תפרי התפשטות נמצאים תחת תנאי תזוזה באופן תמידי, ועל כן, יש צורך חשוב לאטום אותם, בעזרת חומרים מיוחדים גמישים שיש להם את היכולת להיות עמידים גם כאשר מתרחשות תנודות.

החומרים העיקריים בהם אנו מבצעים איטום תפרי התפשטות, הם בעזרת חומרים פוליאוריטניים משחתיים שהתגלו עם השנים כיעילים במיוחד עבור זה. אלו חומרים גמישים במיוחד, אשר לכל אחד מהם, יש תכונות ייעודיות שיתאימו לכושר העמידות וכושר האלסטיות כנגד חומרים שונים. הכלל החשוב ביותר בתהליך יישום האיטום של תפרי התפשטות הוא ההבנה העמוקה בכל מה שקשור לתפקידים של התפרים, אופן תפקודם ואופן התפקוד של חומר האיטום. יש צורך בבקיאות רבה בתחום ובשימוש בעובי המתאים.

יוצעי איטום ופועלי ומהנדסי בניין יודעים כיצד לבצע את משימת האיטום על הצד הטוב ביותר. העבודה מתחילה בהסרה של החומרים שמילאו את תפר ההתפשטות עד כה, לרוב יהיה מדובר בקלקר. בעלי המקצוע ידעו מהי הכמות המדויקת שצריך להסיר, משום שישנו עומק מסוים שיכול לאפשר איטום מיטבי. לאחר מכן ינקו את דפנות תפר ההתפשטות וישחיזו אותם באמצעות דיסק. לאחר ההשחזה יהיה צריך לנקות את דפנות התפר ולוודא שלא נותרו עליהם חלקיקי לכלוכים או כל דבר שיכול להזיק לאיטום.

 

מדוע בכלל צריך לאטום את תפרי ההתפשטות במבנה?

כפי שכבר ציינו, לאיטום של תפרי ההתפשטות יש משימה חשובה – לשמור על הבניין. למרות שנראה שבניין נותר יציב תמיד, על כל בניין פועלים כוחות פיזיקליים רבים שיכולים להביא לקריסתו. כאשר אנחנו אוטמים את תפרי ההתפשטות במבנה מסוים אנחנו למעשה מוודאים שהבניין נמצא במצב המאוזן ביותר שלו ושהוא יישאר כך לאורך זמן. על מנת שתפרי ההתפשטות יוכלו לבצע את עבודתם ולהגן על המבנה מתנודות לא צפויות הם זקוקים למעט עזרה, וכאן האיטום נכנס לתמונה.

 

מדוע בכלל צריך לאטום את תפרי ההתפשטות במבנה?

עולם הבנייה מציע מגוון רחב של חומרי איטום כך שחשוב לבצע סינון ולבחור את חומר האיטום הנכון ביותר לבניין שלכם. צריך לבדוק שחומר האיטום שאתם משתמשים בו מתאים לסוג התפר שבבניין ושהוא יכול למלא את עומקו ורוחבו. בנוסף, חשוב לבדוק שחומר האיטום גמיש יחסית על מנת שהתפר יוכל להמשיך ולעבוד.

אנחנו ב"איטום עדן" מקווים שהצלחנו להסביר לכם קצת יותר על איטום תפרי התפשטות ועל תהליך העבודה שמניב תוצאות. חשוב להקפיד לבצע איטום מקצועי שנעשה על ידי אנשי מקצוע מומחים על מנת שתוכלו להשתמש במבנה ללא חשש. במידה ויש לכם עוד שאלות או שאתם כבר רוצים להתחיל במלאכת האיטום אנחנו מזמינים אתכם ליצור אתנו קשר!